dieťa je
Uncategorized

Dieťa – zmena, ktorú nečakáte

102

Myslím, že všetci rodičia sa na svoje deti tešia, niektorí viac, niektorí trochu menej, niektorí majú trochu obavy, ale všetci určite nového drobca privítajú s maximálnym nadšením a radosťou z nového života.

Väčšina novopečených rodičov nemá s malými deťmi veľa skúseností a preto je to pre nich úplne nová vec. Prvý krát sa stretávajú s množstvom nových vecí na ktoré musia reagovať. Aké konkrétne oblasti pod to spadajú?

Výchova: Väčšina rodičov sa svoje deti snaží vychovávať správne a snaží sa, aby podnietila ich rozvoj dobrým smerom a vychovala z nich dobrých ľudí. Existuje však množstvo rôznych výchovných filozofií, názorov, či metód, alternatívnych či klasických, ktoré sa v niečom kritizujú na niečo sa pozerajú rovnako. Nie je ľahké v spleti názorov nájsť ten, ktorý vám bude sedieť najlepšie, s ktorým sa dokážete stotožniť. Každé dieťa je zároveň originál a málokedy na nejaké platia poučky z kníh. Niečo si načítajte, ale myslím, že rada nad zlato je, spoľahnúť sa na svoju intuíciu. Je to vaše dieťa a vy ho poznáte najlepšie.

Zdravie: Ďalšou veľmi diskutovanom témou v kruhov rodičov je zdravie dieťaťa. Alebo skôr čo robiť, respektíve nerobiť, aby bolo vaše dieťa zdravé a správne sa vyvíjalo. Spadajú pod to témy ako strava (a na samotné zdravé stravovanie existuje niekoľko protichodných názorov), správna obuv a podobne. Niektorí ľudia sú zástancami chodenia na boso a propagujú takzvané „barefoot“ topánky, čo sú topánky, ktoré sú vyrobené tak, aby prirodzenú chôdzu umožňovali, iní ľudia si zas myslia, že ideálna je ortopedická obuv. Zas sa musíte rozhodnúť len samy.

Koníčky, organizovanie času: Ďalšou témou sú koníčky, respektíve organizovaný čas. Ako veľa času poskytnúť deťom pre ich vlastný slobodný priestor, kedy majú možnosť, samozrejme v rámci nejakých prirodzených hraníc, si robiť čo chcú a samy sa rozhodovať, ako svoj voľný čas využijú a na koľko máme deťom ich voľný čas zorganizovať krúžkami a spoločným zorganizovaným programom.

5/5 - (1 vote)