Bývanie

Drevené chaty pre príjemné rodinné víkendy

5747

Drevené chaty sú priateľské k životnému prostrediu a ľuďom sa v nich zdravšie žije. Sú ľahko a rýchlo postaviteľné a majú nízke nároky na údržbu. Drevo je najlepší prírodný termoregulačný materiál. Znamená to, že v zime je v nich teplo a v lete sú tieto chaty chladné. Drevo je jeden z najodolnejších stavebných materiálov. Udržiavané domy môžu vydržať stáročia.

Toto sú základné informácie o drevených chatách. My vám však predstavíme typy ako si spríjemnite pobyt v drevených chatách, ktoré možno využiť na celoročné bývanie ale aj na občasné návštevy. Pretože, či už máte staré alebo nové drevené chaty, treba sa o nich starať. Keď nebudete rekonštruovať starú drevenú chatu, ale stavať novú, siahnete buď po montovaných, alebo zrubových drevených chatách na celoročné bývanie.

interier-drevena-chata

Pri celoročných drevených chatách je hlavný rozdiel v tom, či ich chcete využívať na stále bývanie, alebo len cez víkendy. Celoročné chaty na stále bývanie sú normálne domy.Preto k tejto drevenej chate je potrebné pristupovať ako ku klasickej drevostavbe. Ak chcete funkčný dom, je potrebné všetky konštrukcie dostatočne izolovať a rozhodne si prácu neurýchliť s provizórnymi riešeniami. Na drevenú chatu je potrebné pozerať ako na skutočný dom so všetkými náležitosťami. To sa týka inžinierskych sietí, vnútorného vybavenia, a aj kvality materiálov. Samozrejme to platí aj pri rekonštrukciách drevených chát.

V prípade, že chcete vašu drevenú chatu používať iba občas, ale zato v každú ročnú dobu, máte dve základné možnosti, ako v nej existovať. Buď to si kúpite poriadny zdroj vykurovania, alebo investujete do zateplenia. V Zime cez víkend treba chatu vykúriť, a k tomu vám mnohokrát postačia krbové kachle s dostatočným výkonom. V prípade, že je chata tak veľká, že ju kachle nevykúria, je potrebné zlepšiť jej izolačné vlastnosti, teda zatepliť drevenú chatu, alebo vymeniť okná. Netreba zabúdať na to, že samotné drevo je pomerne dobrý izolant a pre víkendové pobyty vám tak môže postačiť aj menej izolovaná konštrukcia.

Chystáte sa svoj drevený dom ešte len postaviť? Určite budete zvažovať, či zadáte projekt stavebnej firme, alebo sa do stavby pustíte sami. Táto voľba záleží predovšetkým na veľkosti vašej chaty. V prípade, že nemáte času na zvyš a ide o väčšiu stavbu, je pre vás výhodnejšie nechať si postaviť chatu na kľúč. Pokiaľ sa jedná o drobnejšie stavbu, vo veľkosti približne záhradného domčeka, pozrite sa, či vám nebude vyhovovať niektorá zo stavebníc, ktoré sú bežne na trhu k dostaniu. Štandardným obsahom stavebnice býva všetok potrebný materiál na stavbu a montážny návod.

Ďalším faktom, ktorý by ste mali vedieť a nezanedbať ho je, že drevené chaty nezrejú ako víno. U chát bývajú najčastejšie problémy s ich izolačnými vlastnosťami. Keď sa teda rozhodnete pre zateplenie vašej staršej drevenej chaty, dajte si rozhodne pozor na dve veci. Prvou vecou je zatepľovanie vždy zvonku. Keď nemáte možnosť izolovať drevenú konštrukciu z vonku, rozhodne nedávajte izoláciu z interiéru. Drevená nosná konštrukcia bude neustále v chlade a vlhku a rozhodne jej to neprospeje.Druhou vecou je zatepľovať poriadne, alebo vôbec. V niektorých prípadoch je lepšie drevenú chatu neizolovať vôbec, než ju izolovať nedostatočne. V prípade malej izolácie napr. 5 cm izolácie, bude rosný bod stále v konštrukcii a tá môže po niekoľkých rokoch začať degradovať. Preto je vždy dôležité si pred plánovaným zateplením spočítať, kde a aké množstvo vodných pár sa v konštrukcii môže zrážať. Pri dodatočnom zaizolovaní chaty je nutné, aby do konštrukcie neprenikali vodné pary. K tomu slúži takzvaná parozábrana alebo parobrzda. V prípade, že vaša chata nie je nijako izolovaná, najskôr v konštrukcii žiadna parozábrana nie je, pretože nebola doteraz potrebná. V prípade rekonštrukcií je parozábarna vždy pomerne boľavé miesto, pretože často nemáte kde parozábranu napojiť tak, aby skutočne fungovala správne. V takom prípade sa obráťte na odborníka, ktorý vám poradí, ako by vo vašom prípade bolo možné parozábranu, alebo parobrzdu, vo vašej chate, vyriešiť. Pri nesprávne vykonanej parozábrane môže totiž v konštrukcii kondenzovať vlhkosť, čo je hlavná prekážka takmer neobmedzenej životnosti drevostavieb.

V podstate platí, že zatepľovanie drevených chát sa riadi niekoľkými zásadami. Zateplenie obalových konštrukcií musí tvoriť súvislý a izolačne vyvážený obal budovy. Je nutné vypracovať kvalitný návrh, vybrať vhodné materiály a dbať na správnu realizáciu detailov. Návrh a riešenie musia byť komplexné. Je nutné zabrániť prieniku vlhkosti do vrstvy tepelnej izolácie a do konštrukcie ako takej. Stavebné konštrukcie treba izolovať z exteriérovej strany. Takže ak sa budete držať týchto rád, spríjemnite si svoj pobyt vo vašej drevenej chatke nie len pri občasných víkendových návštevách, ale aj po celý rok.

4/5 - (1 vote)