Rodina

Ako sa chrániť pred chorobami v tehotenstve?

59

Na tehotenskom teste vám zasvietili dve ružové čiarky, a tak sa spolu s partnerom vydávate na nové dobrodružstvo, ktoré potrvá 9 mesiacov. Priebeh tehotenstva je u každej ženy iný, no napriek tomu ide o fyziologický, pre ženské telo prirodzený stav, netreba ho vnímať ako chorobu. Ak sa cítite dobre, nebude potrebné sa zásadne obmedzovať.

Na čo sa pripraviť?

Gravidita trvá 9 mesiacov a celý priebeh tehotenstva rozdeľujeme na tri trimestre. Ten prvý trimester je najkrehkejším obdobím, keď je riziko potratu ešte pomerne vysoké. Aj kvôli tomu by na seba budúca mamička mala dávať o niečo väčší pozor, šetriť sa, oddychovať a zorientovať sa v tom, ako sa chrániť pred chorobami v tehotenstve.

Gynekológ približne medzi 6. – 7. Týždňom urobí základne ultrazvukové vyšetrenie, ktorým potvrdí normálne vnútromaternicové tehotenstvo, určí počet plodov. V I. trimestri sa vykonávajú tiež krvné testy na vylúčenie rôznorodých ochorení a infekcií. Mamička sa môže trápiť s nevoľnosťami či únavou, no všetko je to prirodzené.

V II. trimestri sa vykonávajú testy na tehotenskú cukrovku, ultrazvukom sa bábätko meria, objavujú sa prvé pohyby. Pri každej gynekologickej poradni sa budúcej mamičke meria tlak, kontroluje sa váha a moč. Bábätko, ktoré vo vás rastie začína vnímať podnety z vonkajšieho sveta, dokonca aj tlkot vášho srdca. Na ultrazvuku si už môže cmúľať palček, mozog a pľúca sa výrazne vyvíjajú. Telo matky začína byť nemotornejšie a pohyb náročnejší, budete potrebovať o niečo viac energie a na škodu preto nebude zvýšiť príjem železa. Napriek tomu je priebeh tehotenstva v tomto trimestri najpríjemnejší a najpokojnejší.  

3.trimester je vašou cieľovou rovinkou a s ňou prichádzajú aj ťažkosti v podobe pálenia záhy, opúchajúce nohy a ruky, bolesť chrbta, nepohodlný spánok, nespavosť alebo aj plynatosť. Mali by ste dbať o dostatočný príjem tekutín a čo sa týka stravy, jedzte radšej menšie porcie a častejšie. Bábätko má vyvinuté všetky orgány, pľúca ešte budú potrebovať nejakú chvíľku. Dieťatko už dobre reaguje na zvuk, na váš hlas, pohladkanie bruška, poklopkanie. Môžete si pomaly chystať tašku do pôrodnice a snažiť sa nastaviť myseľ pozitívne.

Chorobám sa vyhýbajte

Ako sa chrániť pred chorobami v tehotenstve, aby ste si 9 mesiacov užili s úsmevom na tvári? Určite by ste mali obchádzať ľudí, ktorí trpia vírusovými alebo infekčnými ochoreniami. Po každej prechádzke lesom sa poriadne prehľadajte, aby ste neohrozili dieťa boreliózou. Ak patríte k milovníčkam mačiek, v tomto prípade rovnako platí – všetko s mierou. Je všeobecne známe, že mačky sa spájajú s toxoplazmózou, ktorá môže byť pre plod fatálna. Unaví vás aj obyčajná nádcha, preto si na seba dávajte pozor, dostatočne sa obliekajte a chráňte.

Je zložité pomenovať presný návod, ako sa chrániť pred chorobami v tehotenstve, pretože je nereálne, aby sa tehotná žena zavrela na 9 mesiacov v byte. Iba vtedy by ju naozaj nič neohrozovalo. Dôležité je nepreceňovať sa a zvážiť vždy všetky klady a negatíva danej situácie.

Rate this post