Uncategorized

Kult tela, jeho plusy a mínusy

1849

Asi nebudeme nijako zveličovať, ak povieme, že dnešnej dobe vládne kult tela. Nikdy predtým sme neboli takí posadnutí vlastným telom ako práve v súčasnosti. Diktát módy, reklamy a médií nás vedie k tomu, aby sme svoje telá neprestajne menili, vylepšovali a zdokonaľovali. Tento trend má svoje svetlé aj tienisté stránky. Poďme sa na ne pozrieť trochu bližšie.

Viac športu a fitness

Je evidentné, že čoraz viac ľudí sa venuje športu a pohybovým aktivitám. Rastie popularita cyklistiky, behu, lyžovania či plávania, stále obľúbenejšia je zumba, joga či piletas. Posilňovne a fitness centrá sú plné cvičiacich ľudí. A to nehovoríme o kolektívnych a adrenalínových športoch. Je ich čoraz viac a každý si môže vybrať ten, ktorý mu najviac sadne. Ak naša túžba po krajšom tele vedie k športovaniu, môžeme kultu tela pripísať veľké plus. Mínusom je, ak si k tomu chceme dopomôcť umelo, napríklad užívaním škodlivých anabolických steroidov či nebodaj dopingom.

Stravovanie po novom

Svoje telo ďalej môžeme zdokonaliť aj zdravou a vyváženou stravou. Ľudia vo vyspelejších častiach sveta sa v posledných desaťročiach naozaj stravujú zdravšie. Racionálnej výžive sa venuje mimoriadna pozornosť v médiách, pribúdajú nové zdravé jedlá, recepty a diéty. No nielen to. Inovujú sa aj výživové doplnky, dokonca aj pre vegetariánov a vegánov, ako príklad môžeme uviesť vegan protein. Toto všetko patrí medzi nesporné plusy, veď kto by už kritizoval zdravú výživu? Treba však spomenúť aj tienistú stránku kultu tela, ktorý často vedie k poruchám stravovania ako bulímia či anorexia.

Estetická chirurgia

Ďalším spôsobom, ako je možné zmeniť svoje telo, sú rôzne chirurgické zásahy – od umelého zväčšovania pier cez implantáciu umelých pŕs až po náročné plastické operácie. Tu sa treba mať obzvlášť na pozore. Chirurgické odstránenie nedokonalostí tela či kože, ako aj iné vylepšenia môžu mať pozitívne účinky na našu psychiku a sebavedomie, no nesmieme zájsť do extrémov. Radikálne premeny vlastného tela môžu viesť až k poruchám identity a ďalším negatívnym efektom.

Kalokagatia ako východisko

Túžbe človeka po krajšom tele sa nedá nič vytknúť. Problémom je jednostranná orientácia na telesnú stránku. Radšej by sme mali hľadať súlad a harmóniu medzi fyzickou a duševnou krásou. Nie je to pritom žiadny veľký objav, stačí si zobrať príklad zo starovekého Grécka a antického ideálu kalokagatie.

5/5 - (1 vote)