Stavebníctvo a architektúra

Dajte svojmu záhradnému posedeniu druhý dych

23

Máte doma na záhrade altánok či drevenú terasu? Takéto miesto je ideálne na príjemné záhradné posedenia. Aby sme si čas na záhrade v prostredí altánku či terasy mohli užívať naplno a najmä dlhodobo, z času na čas je potrebná aj údržba a renovácia.

Drevené záhradné stavby, ako sú altánky, terasy či záhradné domčeky, sú v poslednej dobe veľmi obľúbenými záhradnými doplnkami. Ponúkajú miesto na príjemné posedenia v spoločnosti rodiny či priateľov, miesto na rekreáciu a oddych či pomoc pri záhradkárčení. Posedenie na terase či v altánku môže byť skvelým spôsobom, ako si oddýchnuť napríklad po práci, vychutnať si obľúbenú šálku kávy či večerný pohár vína. 

Pravidelná údržba ako prevencia

Drevené stavby či záhradný drevený nábytok je v exteriéri vystavovaný rozmarom počasia, čo môže ovplyvniť jeho životnosť. Drevo je prírodný materiál, ktorý v porovnaní s inými stavebnými materiálmi ľahšie podlieha poveternostným vplyvom. Reaguje na vlhkosť, slnečné žiarenie či mráz. Vplyvom poveternostných podmienok môže drevo meniť svoje vlastnosti, môže tiež dochádzať k poškodeniam, ako je napríklad hniloba, výskyt plesní, ale aj zosušenie či praskanie dreva. Práve preto je dôležité, aby mala každá drevená štruktúra v exteriéri zabezpečenú pravidelnú údržbu. 

Občas je však nutná aj celková renovácia nábytku v záhrade a tiež všetkých častí záhradného posedenia. Najmä ak ho nahlodá čas či poškodí počasie. Nezabúdajte však, že renovácia nábytku v záhrade či na terase by sa nemala vykonávať len vtedy, keď sú veci už v zlomovom bode a poškodenia viditeľné. Práve naopak, v ideálnom prípade by sa renovácia nábytku vášho záhradného posedenia mala robiť pravidelne na proaktívnej báze. Takýmto spôsobom ostane vaše záhradné posedenie nielen vhodne udržiavané, ale predídete aj včasným poškodeniam a zlepšíte celkový vizuálny dojem terasy či záhradného posedenia.

Ako na renováciu a oživenie záhradného posedenia?

Renovácia nábytku záhradného posedenia či celej drevenej terasy nemusí byť náročný proces, no v niektorých prípadoch sa oplatí najať si profesionálny servis. Tak sa nebudete musieť trápiť s činnosťami, ako je napríklad brúsenie dreva či ošetrenie terasy z dreva ochrannými nátermi. Ak sa do renovácie chcete pustiť sami, tu je niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť a renováciu uľahčiť.

Prvým krokom pri renovácii by mala byť kontrola všetkých drevených častí. Či už je to drevený záhradný nábytok, terasa, altánok alebo zábradlia. Skontrolujte, či je drevo v dobrom stave a či nie je poškodené. Akonáhle natrafíte na akékoľvek poškodenia, je potrebné ich odstrániť a taktiež zamyslieť sa nad možnou príčinou poškodenia a odstrániť aj tú. Dôležitým krokom pri úprave je aj brúsenie dreva, ktorým sa zbavíte starých náterov na dreve. Brúsenie dreva a opätovný ochranný náter je vhodné realizovať aspoň raz za dva roky. Ošetrenie terasy z dreva či záhradného nábytku môže tiež zahŕňať ochranný náter s UV filtrom, ktorý ochráni drevo pred poškodením slnečnými lúčmi. Aby ste svoje záhradné posedenie ochránili pred vlhkosťou, zvážte hydroizoláciu terasy. Zabránite tak hromadeniu vody a poškodeniam vplyvom vlhkosti. Pri renovácii záhradného posedenia sa môžete zamyslieť aj nad podlahou terasy. Aj materiál použitý na terasovú podlahu či podlahu v záhradnom altánku určuje životnosť a trvácnosť vášho záhradného posedenia. Medzi odolnejšie materiály patrí kameň, betón či zamková dlažba. 

Záhradnému posedeniu môžete dodať druhý dych nielen renováciou, ale okrem toho aj začlením nových prvkov. Vyskúšajte napríklad dekoračné osvetlenie, ako sú svetelné reťaze či lampáše. Pohodlie pri posedení a útulnú atmosféru podporíte mäkkými vankúšmi či dekami a prikrývkami, ktoré vám poslúžia, ak si budete chcieť vychutnať posedenie aj počas chladnejších večerov.

Rate this post