Šport

Ako si naplánovať niekoľkodňovú cyklotúru

24

Organizovanie dlhšej cyklotúry môže byť skutočná výzva, no jej zdolanie prináša pocit hrdosti a množstvo skvelých zážitkov. Aby však všetko dopadlo tak, ako má, nemali by ste zanedbať dôkladnú prípravu. Čo všetko si treba pribaliť na cestu a na čo netreba zabúdať, vám už prezradíme v našom článku.

Stanovte si cieľ cyklotúry

Predtým, ako sa začnete zaoberať jednotlivými podrobnosťami cyklotúry, vyberte si cieľ a cestu, akou sa tam chcete dostať. Potom sa povenujte detailom. Premyslite si, kde môžete navštíviť zaujímavé miesta, pouvažujte nad vyhliadkovou trasou a nezabudnite si dopredu pozrieť, kde si doplníte zásoby potravín alebo vody.

Určite nič nepokazíte, ak sa vopred povyzvedáte na odporúčania, prípadne si pozriete recenzie na internete. Určite vás počas cyklotúry potešia prestávky, počas ktorých sa oplatí na chvíľu odložiť bicykel, napríklad na miestach vhodných na kúpanie, úchvatné výhľady či prírodné scenérie alebo historické pamätihodnosti.

Trasu si starostlivo naplánujte

Odporúčame si vopred overiť, či sú plánované trasy naozaj prístupné a dá sa na nich jazdiť. Určite by vás nepotešilo, keby ste uprostred cyklotúry zistili, že vami vybraný úsek je pre práce na ceste uzavretý alebo neprejazdný.

Cyklotúra je tiež vhodný prostriedok, ako nadviazať kontakt s ľuďmi. Sú totiž situácie, v ktorých vám ani GPS nepomôže. Ak sa stratíte na bicykli a šliapete po neznámej poľnej ceste vedúcej ktovie kam, jednoducho sa opýtajte na cestu. Môžete si byť istí, že väčšina ľudí vám rada poradí.

Nezabudnite si dopredu naplánovať prestávky

Je jedno, či bicyklujete sám alebo v skupinke. Platí pravidlo, že pri kratších jazdách zostáva viac času na oddych. Dlhšie, vyčerpávajúce trasy pravdepodobne spôsobia, že budete oddychovať oveľa menej.

Ani pri tom všetkom však nezabúdajte, že nejde o to, aby ste každý deň najazdili 100 km. Príliš veľa bicyklovania vás môže vyčerpať a spôsobiť vyhorenie, alebo jednoducho úplne stratíte radosť z výletu. Preto si doprajte dostatočne časté a primerané dlhé prestávky na oddych a načerpanie nových síl.

Neutraťte príliš veľa peňazí za výstroj

Najnovšie funkčné cyklo oblečenie, špičkové cyklistické doplnky, ultra ľahká turistická výbava… To všetko vyzerá veľmi lákavo a je ťažké odolať pokušeniu kúpiť si to, hoci v konečnom dôsledku možno väčšinu z toho ani nebudete potrebovať.

Nezabúdajte na jednoduchosť. Hoci sú tieto veci naozaj určené na to, aby vám cyklotúru uľahčili a spríjemnili, v žiadnom prípade to neznamená, že bez nich sa nemôžete vydať na cestu. Skutočne nevyhnutný je len spoľahlivý bicykel a komfortné cyklistické oblečenie.

Rate this post