Uncategorized

Na čo je dobré myslieť pri kúpe bytu?

115

Človek si kúpu bytu vždy radšej pár krát premyslí. Predsa len nekupuje rožky na desiatu alebo tenisky na behanie. Kúpa bytu vyžaduje dobre si premyslieť viacej vecí, medzi tie najzákladnejšie patria témy ako – kde chceme bývať, aký veľký potrebujeme byt a koľko financií sme schopní a ochotní do bytu investovať.

Kde chcete bývať?

Je vám jedno, či to bude panelák, tehlová bytovka alebo samostatný byt v rodinnom dome? Väčšina ľudí má svoje žiadané preferencie. Kým jednému byt v paneláku naháňa hrôzu, inému zas vyhovuje viac ako staršia tehlová bytovka. Je dobré zistiť ako to máte vy. Rovnako dôležité je aj okolie. Vyhovuje vám panelákové sídlisko? Alebo vám naháňa hrôzu a radšej by ste bývali v rodinnom prostredí tehlových komorných bytoviek s pár bytmi?

Koľko ste schopní investovať?

To, koľko do bytu môžete a chcete investovať, je veľmi zásadná otázka. Ak nedisponujete veľkou hotovosťou je dobré si pred kúpou bytu zájsť za hypotekárnym poradcom a poradiť sa s ním na akú veľkú čiastku bez väčších problémov dosiahnete, aby ste neskôr neboli nepríjemne prekvapení.

Aký veľký byt chcete alebo potrebujete?

Byty disponujú najrôznejšími veľkosťami od malých garzóniek až po veľké 6 izbové byty. Aký veľký byt potrebujete práve vy? Postačí vám dvojizbový byt alebo radšej investujete do väčšieho? To je častá dilema, ktorá sa rieši v prípade, ak ste mladá rodinka a investovať do veľkého bytu je v rámci vášho rodinného rozpočtu nepríjemné a mohlo by vám to výrazne ubrať z rodinného komfortu. Dvojizbový byt je väčšinou výrazne lacnejší ako trojizbová varianta, ale často sa z jeho dispozícií dá vykúzliť pohodlný priestor pre bývanie 4-člennej rodinky. Je potrebné len kreatívne a pragmaticky narábať s priestorom, využívať triky ako rozkladacie postele či nábytok na mierua myslieť napríklad aj na to, že na chodbu sa lepšie zmestí skladací športový kočík ako nejaký originálny vintage kúsok.

Rate this post