please stop
Uncategorized

Chceli by ste prestať fajčiť?

138

Chceli by ste prestať fajčiť? Podarilo sa vám to už, háčik je však  v tom, že už minimálne 12 krát? Nezúfajte, pre každého existuje riešenie. Len ste ešte nenašli, aká technika odvykania vyhovuje práve vám.

 

Ak sa nad tým zamyslíte fajčenie samo o sebe nie je až tak škodlivé.  V malej miere samozrejme. Škodlivá je naša závislosť na ňom. Porovnajme si to napríklad s takou na prvý pohľad s úplne neporovnateľnou záležitosťou, akou je napríklad prehliadka Bratislavy. Čo môže mať prehliadka Bratislavy spoločné s fajčením? Nič, s fajčením je zhoda nulová. Môžeme sa však stať závislý na všetkom. Napríklad aj na takej prehliadke Bratislavy. Priznávam, je to trochu pritiahnuté za vlasy, ale všetko je možné. Môžete si to raz s kamarátmi vyskúšať a zistíte, že pri tom zažívate veľmi príjemné pocity a vy ich budete chcieť zas. Poviete si, ale, čo je na takej prehliadke Bratislavy škodlivé? No a tou škodlivosťou je práva tá závislosť. Zo začiatku vám to bude stačiť raz do týždňa, potom „dávka“ vyprchá čoraz rýchlejšie a skončíte s každodennou potrebou prehliadky. Všetky vaše peniaze miniete na prehliadky, váš sociálny život upadne a zrazu už nemáte ani na to, aby ste s pokazeným i-phonom, navštívili servis mobilov. To je ešte nebezpečnejšie ako to fajčenie.

Aby sme sa vrátili k tomu fajčeniu, nie je škodlivé, že si raz za čas zapálite, škodlivá je práve nutkavá potreba robiť to často a opakovane a bez možnosti voľby. Škodlivé je to, že musíte, inak nebudete spokojní. Škodlivé je to, že k svojmu šťastiu a príjemným pocitom potrebujte niečo zvonku, a je jedno, či je to závislosť na prehliadke Bratislavy alebo fajčení.

To sa dostávame k jadru veci. Riešenie teda spočíva v nahradení negatívneho návyku nejakým pozitívnym s rovnakým výsledkom – príjemnými pocitmi. Skúste to, vymyslite si niečo, buďte kreatívny, keď najbližšie príde chuť na cigaretu, urobte miesto toho, niečo iné, čo vás napĺňa pozitívnymi pocitmi (len sa prosím vás, nezačnite prejedať sladkým!). Zavolajte dobrému kamarátovi, pustite si obľúbenú pesničku, nájdite si záľubu, ktorej sa môžete venovať v krátkych chvíľach – vyrezávajte a majte nožík a drevo vždy po ruke, štrikujte, hocičo! Odrazí sa to nie len na vašej šťastnej peňaženke!

please stop

Rate this post