Uncategorized

3 jednoduché kroky ako si navrhnúť obývaciu izbu

125

Obývacia izba je najdôležitejšou časťou bytového priestoru, pretože práve v tejto izbe sa v rámci bytu zdržiavame najčastejšie. V súčasnosti sú trendami moderné obývačky s kuchyňou, ktoré prevzdušňujú interiér a opticky ho zväčšujú. Mladé rodiny tak určite ocenia novovzniknutý priestor na uskladnenie športového kočíka, alebo detskej postielky. Vytvoriť dokonalý interiér bez pomoci profesionála je ťažké, zvlášť, ak nepoznáte základy dizajnu. V nasledujúcom článku si opíšeme najačastejšie chyby, ktoré sa pri navrhovaní obývacej izby robia.

Vo väčšine prípadov sa majitelia snažia o zariadenie interiéru sami, pretože služby profesionálnych architektov a dizajnérov nie sú lacné. No častokrát takouto svojpomocnou prácou dochádza k základným chybám, ktoré v konečnom dôsledku kazia interiér samotnej obývacej izby alebo modernej obývačky s kuchyňou.

1. Stropné osvetlenie

Osvetlenie je jedným z najdôležitejších prvkov obývacieho priestoru. Vytvára atmosféru v miestnosti a priamo ovplyvňuje vašu náladu. Pri výbere osvetlenia zvážte, ktoré osvetlenie je pre vás vhodné. V súčasnosti je na výber široké množstvo svietidiel (nástenné, podlahové, bodové atď.). Pri výbere dbajte na to, aby bolo možné stropné osvetlenie nastaviť podľa  intenzity svietenia, t. j. aby bolo jednoduchým spôsobom možné nastavovať jas. Takýmto spôsobom môžete vo vašej obývacej izbe vytvoriť útulnú atmosféru.

2.  Koberec

Vnímanie celkového interiéru a samotný dojem z neho, priamo závisí od tvaru a veľkosti koberca. Ak si vyberiete ten správny koberec, môžete miestnosť vizuálne zväčšiť alebo zmenšiť a tiež ju rozdeliť na zóny (napríklad spálňu a obývaciu izbu, ak hovoríme o jedno izbovom byte). Ak urobíte pri kúpe chybu a vyberiete si príliš malý koberec, prinesie to do vášho interiéru nerovnováhu. Úlohou koberca je okrem iného zvýrazniť kusy nábytku a spojiť všetky objekty do jedného. Koberec by mal zachytiť a zvýrazniť najmä také kusy nábytku akými sú napr. pohovka, kreslá, konferenčný stolík. O koberec by ste sa mali samozrejme náležite starať a pravidelne ho čistiť. Nič nepokazí celkový dojem tak, ako omrvinky, škvrny alebo pásy od špinavých kolies športového kočíka.

3.  Nábytok

Základné pravidlo návrhu pri návrhu interiéru znie, že tmavé odtiene nemôžete používať v malej alebo nízkej miestnosti, pretože ich vizuálne zmenšujú. Platí to pre nábytok aj dekorácie. Pre malú obývaciu izbu je lepšie zvoliť kompaktný multifunkčný a elegantný nábytok vo svetlých odtieňoch, napríklad biely, krémový, šedý alebo bledomodrý. Dajte prednosť kusom nábytku na vyvýšených nohách – pridávajú do miestnosti ľahkosť, vzdušnosť a pohodlie.

Rate this post