Uncategorized

Aké sú typy tenisových výpletov

340

Existujú rôzne typy tenisových výpletov. Každý má svoje výhody a nevýhody, ktoré určujú vhodnosť ich použitia pre rôzne typy hráčov. Na trhu je veľký výber výpletov a každý z nich má svoje jedinečné vlastnosti. Okrem jemného pogumovania sieťových prvkov existuje mnoho ďalších fyzikálnych vlastností (materiál, konštrukcia, hrúbka, farba, povrch a pod.), ktoré môžu byť zmenené počas výroby výpletu.

Tenisové výplety môžeme rozdeliť do dvoch hlavných kategórií:

Prírodné výplety (Natural)

Prírodný výplet je vyrobený zložitým procesom z kravského čreva. Jeho hlavnou črtou je vynikajúca elasticita, stabilita napätia a živosť. Tieto výplety sú veľmi drahé, a tiež citlivé na počasie. Aj keď je nutné podotknúť, že v posledných niekoľkých rokoch sa dosiahlo v tejto oblasti veľké zlepšenie. Mnoho profesionálov stále hrá s prírodným črevom, a to najmä pre jeho jedinečné vlastnosti. Neodporúčam ale prírodné črevo pre hráčov na klubovej úrovni, pretože títo by mali používať tenisové výplety s lepším pomerom cena / výkon.

Syntetické výplety

Syntetické výplety sú väčšinou high-tech výrobky, ktoré sú neustále zdokonaľované. Snahou výrobcov je, aby ich “hrateľnosť” bola porovnateľná s výpletami z prírodných čriev a aby si udržali výhodu dlhšej životnosti syntetických materiálov. V oblasti syntetických výpletov je veľká rozmanitosť. Stručne popíšeme hlavné kategórie:

  • nylonové výplety

Nylonové tenisové výplety sú najčastejšie používané typy výpletov. Nylonové výplety sú najdostupnejšie tenisové výplety. Sú zvyčajne vyrobené z jedného nylonového jadra a rôznych odolných obalov. Ako materiál pre tenisové výplety sa nylon (polyamid) dobre hodí hlavne vďaka svojim vynikajúcim dynamickým vlastnostiam.

  • Mutifilní výplety (multifilament)

Multifilament je veľa mikrovlákien umiestnených do sieťových prvkov (ktoré môžu byť z mnohých rôznych materiálov) stočené dohromady do jednej struny, ktorá je zabalená odolným pogumovaným krytím. Výhodou týchto tenisových výpletov je vyššia pružnosť a lepšia hrateľnosť. Nevýhodou je, že multifilné výplety majú tendenciu ihneď prasknúť, akonáhle je vonkajší obal poškodený. Multifilné tenisové výplety sú drahšie ako nylonové . Je to dané zložitejším výrobným procesom.

  • Polyesterové výplety (monofil)

Polyesterové výplety sú málo pružné a tuhé v porovnaní s nylonovými alebo multifilamentními výpletami, ale na druhej strane poskytujú výrazne dlhšiu životnosť. Výplety z čistého polyesteru majú jednu hlavnú nevýhodu a tou je tendencia celkom rýchlo strácať napätie. Takže sa znižuje úroveň kontroly a výplet pôsobí po krátkej dobe hrania staticky. Preto možno polyesterové výplety odporučiť len pre hráčov s vysokou spotrebou výpletov. Pre týchto hráčov ponúka polyesterový výplet skvelý pomer cenu a výkon.

Počas posledných niekoľkých rokov bolo vyvíjané obrovské úsilie pri vylepšovaní monofilných výpletov a odstraňovaní ich hlavných slabín (strata napätia a nedostatok flexibility). Stále viac a viac značiek polyesterových (co-polyesterových) výpletov je kombinovaných.

Rate this post