Uncategorized

Obývačka

316

Obývačka, priestor kde sa stretáva rodina, trávite tam voľný čas, oddychujete, hľadáte inšpiráciu, alebo len oddychujete. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako by obývačka mala vyzerať? Alebo ste zvolili štandard, ktorý ponúkajú obchodné domy a diktujú rôzne dizajnérske štúdiá.

Spôsobov, ako poňať obývačku, ako obytný priestor s maximálnym využitím je množstvo. Niekoľko z nich si môžeme priblížiť.

Trendy obývačka pre mladých

Aktuálne trendy, ako si zariadiť obývačku sú oveľa frívolnejšie, ako v minulosti. Ľudia uprednostňujú jednoduché veci pred komplikovanými. Namiesto veľkej masívnej obývačkovej steny dajú prednosť jednoduchému regálu na knihy, kvety a prípadné suveníry. Už nie je problém mať veci v škatuliach. Práve naopak, škatule sa začali používať ako zaujímavý interiérový doplnok, ktorý prepája jednoduché detaily v priestore. Napr. detailné farby v obrazoch, farbu črepníkov, či vankúšov na pohovke.

Decentný urbanistický štýl

Uprednostnenie zemitých farieb a prírodných materiálov v kombinácií s výrazným prvkom, ktorý je niečím špecifický. Napr. stará lampa, alebo takzvaná pohovka od starej mami, ktorá v skutočnosti vyzerá, že už si prežila svoje. Tieto prvky, ktoré v zahádzanej pivnici vôbec nevyniknú, naopak v jednoduchom otvorenom priestore sú zaujímavým doplnkom, ktorý vytvára tú správnu atmosféru.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt obyvacka albero

Stará dobrá klasika po novom

Obývačka v ponímaní generácie X by mala spĺňať parametre pre oddych a kultúrny relax. Tá horšia stránka v tomto však je to, že kultúrny oddych v obývačke už predstavuje len televízia, prípadne magio box a táto technika nahradila všetky spoločenské hry.

Oddych by mal zabezpečiť pohodlný gauč, ideálne s možnosťou rozloženia pre prípadnú návštevu, či nadštandardný víkendový relax.

Ako ale tento priestor vyzerá po novom? Vysoké obývačkové skrine boli nahradené nízkym nábytkom s úložným priestorom v podobe zásuviek, alebo výklopných skriniek a výstavky so skleneným obsahom boli nahradené policami na knihy a jednoduché interiérové doplnky. Samozrejme nenahradený zostáva gauč, ktorý stále predstavuje hlavú časť obývačky.

V každom prípade obývačka je miestom oddychu a mala by poskytovať to, čo si každý pod oddychom predstavuje. Ak je pre niekoho relax X box, alebo iné hry, tak by to malo byť neoddeliteľnou súčasťou jeho obývačky. Rovnako tak pre ľudí, ktorí milujú filmy rozhodne domáce kino a zbierka filmov. Veľmi pekne sa zariaďuje obývačka pre ľudí s obľubou v čítaní, pretože krásna plná knižnica je okrasou každej obývačky. Ak ide o umenie a obrazy nie je ani reč, že tento doplnok sa v obývačke priam vyníma.

Čo teda v správnej obývačke hocijakého štýlu nesmie chýbať?

Obývačka je hlavne miestom stretávania sa  rodiny, priateľov a blízkych. Mala by poskytovať priestor na sedenie a oddych, či už vo forme veľkého gauča, vankúšov, alebo obyčajných matracov je nepodstatné, hlavné je, aby sa tam všetci cítili dobre. Ako druhá vec je to rozhodne stolík a doplnok atmosféry rádio, alebo televízia, ktorá niekedy dopĺňa príjemnú atmosféru, pretože nie vždy sa nám chce po práci hovoriť. Nie je nič lepšie, ako len tak zaspať pri televízií.

Ak má obývačka tieto kúsky, tak všetko ostatné príde samo. Či už niečo čo tam náhodou necháme, alebo to dokúpime z dôvodu, že nám to tam chýba. Každopádne len my samy vieme po akej obývačke túžime a nie je cesta sa riadiť podľa dizajnérskych predlôh. My vieme, čo nám najviac vyhovuje.

Rate this post