Uncategorized

Vyskúšajte dovolenku bez internetu

258

Moja veľmi dobrá kamarátka prišla pred pár rokmi so skvelým nápadom odísť na týždňovú dovolenku bez počítača a bez mobilu. Všetko potrebné si vybavila vopred a venovala sa na dovolenke iba sebe a svojej rodine.  Našla výborné ubytovanie v Poprade a všetky výlety si rezervovala ešte doma. V pláne mali najmä horskú turistiku v Tatrách. Nemalo zmysel brať si so sebou telefón, pretože v horách aj tak neboli žiadne sieťové prvky. GPS vymenili za mapu a všetko, čo bolo treba riešiť, vyriešili bez mobilu. Nemali Google takže boli odkázaní pýtať sa ľudí. Výskum dokázal, že viac, ako 60% ľudí priznalo, že sú závislí od internetu a mobilného telefónu.

Keď mi po návrate opisovala, ako skvelo im bolo bez internetu, musela som sa zamyslieť aj ja, či je naozaj nutné držať mobilný telefón nonstop v ruke. Zaujíma ma, že kolegyňa si práve užíva na dovolenke v s priateľom v Taliansku a fotí na sociálne siete špagety s bielym vínom? Potrebujem vedieť, že spolužiačka ma dve deti a obidve majú práve črevnú chrípku a suseda si práve zobrala z útulku šteniatko? Ako fajn, ale je to už asi tak zbytočný pretlak informácií, ktoré vlastne k životu ani nepotrebujem. Nechcem čítať na susedskej burze alebo v iných uzavretých skupinách, ako na seba ľudia hádžu špinu a pomaly si závidia aj choroby. Nechcem vidieť politikov, ako nás zase klamú a fotky kamošiek, ktoré už by si bez filtrov ani fotku na sociálnu sieť nedali.

Podľa prieskumov trávime online až 10 hodín denne. Osobne si myslím, že je to veľmi veľa času. Naša neustála potreba sledovať, čo sa vo svete deje, nekonečný prístup k informáciám a spoločenské spojenie mení náš mozog. Ovplyvňuje to našu dlhodobú pamäť ako aj našu pohodu.

Rozhodla som sa preto, že svoj čas strávený na internete zredukujem a rozhodla som sa miesto toho chodiť na 30 minútové prechádzky. Poviem vám, že je to skvelý pocit. Nikto vás neotravuje, nepípajú správy. Ľudia dokážu vyriešiť veci aj bez vás. A ak nie, vyriešite to neskôr.

Je to pre veľa z nás ťažké, ale buďte odvážni a odložte telefón. Namiesto toho len snívajte a premýšľajte nad peknými vecami.

Prajem všetkým, aby sa nad touto úvahou zamysleli a začali ju testovať aj v praxi. Uvidíte, že o nič neprídete. Tie statusy na sociálnych sieťach tam budú aj o hodinu, aj o deň, aj o týždeň. Osloboďte sa od mobilu a žite reálny život ?

5/5 - (1 vote)