Oprava bazéna, a ako na to!
Bazén sa často stáva súčasťou rodinného domu. Postupne sa však niektoré jeho časti, napríklad vplyvom počasia, sadaním konštrukcie alebo nevhodnými zásahmi jeho užívateľov opotrebujú a poškodia.
Pri výstavbe, ale aj pri oprave a rekonštrukcii bazéna, by sme si mali zvážiť technologický postup a vhodnosť použitého materiálu. Niektoré menšie opravy sa dajú urobiť svojpomocne, ale niektoré treba zveriť špecializovaným firmám, ktoré ponúkajú aj poradenstvo. Rekonštrukcie a opravy bazénov robíme najmä kvôli poruchám stavebného materiálu, pre poruchy na technologickej časti, prípadne pre zníženie nákladov na prevádzku. Nakoniec si svoj bazén vyčistíme, prípadne použijeme bazénový vysávač.
Vodotesnosť bazénov
Vodotesnosť sa dá zabezpečiť pri výstavbe i pri opravách a rekonštrukciách bazéna použitím jemne mletého cementu, jemne mletých prímesí, zostavením dobre spracovateľnej hutnej zmesi s nízkym vodným súčiniteľom a dlhodobým ošetrovaním tvrdnúceho betónu. Vhodné sú cementy s vysokou pevnosťou, s nízkym obsahom vápna a s vysokou jemnosťou mletia. Vodotesnosť možno vylepšiť, ak sa používa cement aktivovaný vibračným mletím alebo použitím jemne mletých prímesí (napr. vysokopecná granulovaná troska, popolček a pod.), prevzdušnenie betónu vhodným činidlom, prípadne spomaľovacie alebo urýchľovacie prísady. Používať treba vhodné kamenivo (prírodné alebo drvené). Kamenivo musíme zbaviť nečistôt, organických prímesí a má mať správnu veľkosť.
Utesnenie trhlín
Trhliny vznikajú z dôvodu nerovnomerného sadania bazéna. Ak sa trhliny v bazéne zväčšujú z dôvodu sadania bazéna, injektážou možno dodatočne zhutniť podkladové vrstvy pod bazénom, aby sme zamedzili ich ďalšiemu zväčšovaniu.
Trhliny môžeme utesniť rôznymi prípravkami na utesňovanie, alebo v prípade bazénov s povrchovou úpravou fóliami výmenou časti fólie. Na montovaných kovových bazénoch vymeníme poškodenú časť za novú alebo utesníme netesnosť. Ak vzniknú trhliny na fólii, toto miesto zalejeme zálievkou z tej istej hmoty, ako je fólia. Pri poškodení fólie plošného charakteru na poškodené miesto nalepíme nový kus fólie.
V prípade kovových bazénov trhlinu pozvárame. Následne zvar obrúsime, aby vznikol rovný povrch a nakoniec ho vyleštíme.
Trhliny vznikajú najmä pri bazénoch s keramickým obkladom. Škárovanie medzi keramickými obkladačkami nasiakne vodou, ktorá pri vonkajších bazénoch v zime zamrzne, a z dôvodu rozťažnosti ľadu vzniknú trhliny. Tieto trhliny môžeme utesniť napríklad rôznymi špeciálnymi stavebnými hmotami. Určitú časť keramického obkladu v mieste trhliny odstránime a do trhliny vtlačíme hmotu.
Poruchy dilatačných škár
Pri dlhodobom používaní bazénov sa stretávame s poruchami, ktoré nemusia mať vplyv na únik vody z bazénu, ale pôsobia neesteticky. Dôležité sú aj poruchy, ktoré ohrozujú hygienu prevádzky (usadzovanie nečistôt a tvorba živnej pôdy mikroorganizmov). Takými môžu byť poruchy dilatačných škár.
S dilatačnými škárami sa stretneme pri väčších betónových bazénoch. Bazén musí byť oddilatovaný od objektu, v ktorom je umiestnený. Dilatácia môže byť v ochodzi, v prepadovom žliabku, v dne bazéna, prípadne v mieste uloženia ochodze do nosných stien objektu. Častou poruchou je praskanie trvale pružného tmelu v dilatácii alebo oddeľovanie od podkladu. V niektorých prípadoch dochádza i k lomom keramiky v tesnej blízkosti dilatačnej škáry.
Na zabezpečenie vodonepriepustnosti a pružnosti dilatačnej škáry sa používajú tmely, gumové pásky, gumové kliny, tvarované gumové profily, profily z plastov, plechy. Do dilatačnej škáry sa vkladajú rôzne, podľa možností nenasiakavé materiály, ako sú korok, penové sklo, polystyrén, sklobit, optifol, styropor atď.
Vodotesnosť môžeme zabezpečiť aj vodotesnou povlakovou stierkou na bazény. Stierka je vodotesná, mrazuvzdorná a univerzálne použiteľná vnútri i vonku. Podklad musíme pre nanesením stierky dôkladne navlhčiť. Hotovú zmes zmiešame s vodou. Dostaneme plastickú – poddajnú hmotu, ktorú možno jednoducho a ľahko natierať i stierkovať, ba i striekať s pomocou kompresora. Spoľahlivo drží a nevyžaduje si nijaký podkladový náter ani adhézny mostík.
Ku krásnemu bazénu nezabudnite zaobstarať záhradný nábytok alebo paletové sedenie na terasu.
-
-
Aké dámske teplákové súpravy budú túto sezónu módne? Top 3 návrhy.
September 27, 2022 By Martina Bučková -
Dajte svojmu záhradnému posedeniu druhý dych
August 14, 2022 By Saša Nolická -
Drevený nábytok
February 3, 2022 By Martina Bučková -
Ako si naplánovať niekoľkodňovú cyklotúru
September 7, 2021 By Martina Bučková
-
Komplementárne a substitučné produkty
August 14, 2018 By Maroš Golecký -
Drevené chaty pre príjemné rodinné víkendy
May 18, 2016 By Tomáš Zavčík -
Altanky pre príjemne posedenie v záhrade
December 3, 2016 By Saša Nolická -
Kult tela, jeho plusy a mínusy
June 26, 2018 By Martina Bučková -
Stavebniny Michalovce
October 15, 2015 By Tomáš Zavčík
-
-
Optimalizácia pre vyhľadávače
January 28, 2016 By Maroš Golecký -
Víno
February 5, 2016 By Saša Nolická -
Manželské postele
March 26, 2016 By Martina Bučková -
Ready made s.r.o. v ČR
May 13, 2016 By Martina Bučková
Najnovšie články
- Pánsky štýl s charakterom – jedinečné štylizácie s džínsami od Medicine
- Aké dámske teplákové súpravy budú túto sezónu módne? Top 3 návrhy.
- Dajte svojmu záhradnému posedeniu druhý dych
- Drevený nábytok
- Ako si naplánovať niekoľkodňovú cyklotúru
- Ako sa chrániť pred chorobami v tehotenstve?
- Príroda priamo na tvári
- Oprava bazéna, a ako na to!
- Typy skrutiek a ich aplikácie
- Prilby a chrániče na bicykel predstavujú ideálnu ochranu