opalovanie na plazi
Články

Krásne, zdravé opálenie a faktory, ktoré ho ovplyvňujú

507

Slnenie sa nie je len o získavaní krásne opálenej pokožky. Slnečné lúče okrem toho spúšťajú produkciu vitamínu D, ktorý má veľmi pozitívny dopad na ľudské zdravie. Čo všetko by ste o opaľovaní mali vedieť skôr, než vyjde slnko?

Slnečné lúče a vitamín D sú známe vďaka svojim veľmi priaznivým účinkom na fyzické zdravie človeka. Vitamín D zlepšuje imunitu, posilňuje kosti, zabraňuje osteoporóze a zmierňuje nespavosť a účinky sezónnej afektívnej poruchy. Produkcia vitamínu D v tele závisí od dostatočného a zároveň primeraného času, ktorý na slnku strávime. Nesmie ho byť priveľa, no nemalo by ho byť ani príliš málo.

Ideálny čas na opaľovanie – od čoho závisí?

Ideálny čas na opaľovanie závisí nie len od dennej doby, ale aj od ročného obdobia, geografických súradníc (smerom k rovníku je intenzita slnečného žiarenia vyššia, tak isto v zime na horách vás môže sila slnečných lúčov prekvapiť), poveternostných podmienok (jasno alebo zamračené?), ale tiež od špecifík pokožky či opaľovacieho krému. Intenzitu ultrafialového žiarenia, ktoré zasahuje našu pokožku, teda ovplyvňuje skutočne široká škála faktorov

girls sunbathing on the beach

Opaľovanie podľa časti dňa

Odborníci tvrdia, že opaľovať sa je najbezpečnejšie pred jedenástou hodinou dopoludnia a po tretej-štvrtej hodine popoludní. Inými slovami, mali by ste s a vyhnúť pobytu na slnku uprostred dňa, najmä počas letných mesiacov. Tým, že sa tomuto časovému rozpätiu budete vyhýbať, znížite riziko výskytu popálenín a poškodenia kože, ktoré by mohli viesť k predčasnému starnutiu pleti či dokonca k vzniku rakoviny kože. Pri poludňajšom pobyte na slnku človek už po 10-15 minútach pociťuje istý diskomfort a pálenie. Je to zároveň čas, kedy telo dokonale neochráni nijaké množstvo opaľovacieho krému.

Poveternostné podmienky

V zime je to v našich zemepisných šírkach zase trochu iné. Vzhľadom na chladné počasie a nedostatok slnečného žiarenia je práve poludnie najlepším časom, kedy by ste sa mali vystaviť pôsobeniu slnečných lúčov.

V prípade zamračeného počasia platí, že čím viac mrakov sa na oblohe nachádza, tým menej slnečnej radiácie k nám preniká. Vo všeobecnosti však platí, že uprostred nie veľmi horúceho a relatívne zamračeného dňa je intenzita slnečných lúčov zhruba rovnaká, ako počas „bezpečných“ hodín (vid. vyššie) spaľujúceho letného dňa.

opalovanie

Melanín v pokožke

Obsah melanínu v pokožke je jedným z kľúčových bodov, ktoré by sme pred opaľovaním mali zvážiť. Platí, že čím tmavšie je pokožka, tým viac melanínu obsahuje. Melanín je pigment, ktorý pôsobí ako ochrana pokožky pred slnkom, no súčasne do istej miery blokuje produkciu vitamínu D. Čím viac je pokožka opálenejšia, tým viac sa v nej koncentruje melanín a súčasne klesá produkcia vitamínu D. To však neznamená, že ľudia s tmavšou pleťou trpia nedostatkom vitamínu D, alebo že bledší ľudia ho majú nadbytok. Poukazuje to len na fakt, ako pleť reaguje na vystavenie slnku a ako reguluje produkciu vitamínu D.

5/5 - (4 votes)